ابزار مبل, لوازم مبل

ابزار مبل شامل چه مواردی می شود؟

ابزار مبل قیمت مناسب

مبلمان و ابزار مبل

ساخت مبلمان یکی از قدیمی ترین  صنعت های  نجاری در ایران است.بطوریکه  در هر یک از شهرک‌ های صنعتی در نقاط مختلف کشور  درصد عمده‌ای از کارگاه‌هایی که در زمینه چوب فعالیت می‌کنند را کارگاه‌ های تولید مبل تشکیل می‌دهند. تولید مبلمان از زمان تهیه مواد اولیه تا زمان فروش مبلمان در فروشگاه در طی چند مرحله مختلف انجام می‌گیرد. برش قطعات (که به طور معمول از روی الگوهای از پیش طراحی شده انجام می‌گیرد)، اتصال اولیه (شامل چسباندن قسمت‌هایی با ارتفاع بیشتر، مانند تاج مبل، دسته‌ها و …)، برش مجدد قسمت‌های زائد قطعات چسبانده شده، ماشین‌کاری، منبت‌کاری و یا ابزار زنی قسمت‌های مختلف، سر هم کردن و چسباندن قطعات مختلف مبلمان، بتونه‌کاری و رنگ‌کاری، و در مرحله پایانی رویکوبی. به طور کلی این مراحل در سه دسته ساخت مبلمان، رنگ‌کاری و روکوبی تقسیم می‌شود. تولید مبلمان مانند هر حوزه دیگری از صنعت مبل سازی و نجاری نیازمند دستگاه‌ها و ابزار مخصوص به خود است. طیف تنوع این دستگاه‌ها بسته به اینکه کدام بخش از فرآیند تولید مبلمان انجام می‌شود متفاوت خواهد بود.

ساخت مبلمان

مبل سازی در مراحل اولیه با کشیدن طرح اولیه توسط طراحان آن آغاز می شود سپس با در نظر گرفتن تعامل انسان با محیط شکل گیری اولیه آن صورت می گیرد ، اصول و قواعد و قوانین توسط سازندگان اجرا شده و در نهایت توسط کنترل کیفیت مورده بررسی قرار می گیرد و پس از تایید مبل تولید شده به دست ما می رسد.

پس از طراحی اولیه نوبت به برش‌ کاری می‌رسد. کار در حوزه تولید انبوه به مراتب ساده‌تر خواهد بود. پس از کشیدن نقشه طرح‌ ها توسط مهندسین فایل نقشه ها را وارد دستگاه سی ان سی میکنند و با دقت بسیار بالا الوار ها را برش می زنند و یا بصورت سنتی با اره انجام می دهند که در این صورت احتمال خطا ممکن می باشد.

پس از این مرحله با توجه به مدل و طراحی مبل ، ابزار ساخت مبل تعیین می شود .

می توان از دستگاه سی ان سی برای منبت کردن کارها استفاده نمود ، هر چند به عقیده بسیاری از منبت کاران ماشین از ظرافت کار کاسته و روح چندانی به کار نمی دهد ، اما سرعت کار به میزان قابل توجهی بالا خواهد رفت.

سپس کارها به قسمت رنگ کاری و روکوبی رفته و به صورت نهایی آماده می شود ، در هر یک از این بخش ها نیاز به ابزار مبل مناسب می باشد که سرعت کار بالا رفته و مبل ارائه شده با کیفیتی مناسب در اختیار ما قرار بگیرد.

در حالت  کلی یراق‌ آلات با وجود ابعاد و اندازه بسیار کوچکتر در قیاس با سایر قسمت‌ های مبلمان، اما نقش بسیار مهمی را در ساخت مبمان ایفا می‌کنند، به خصوص در زمینه تولید مبلمان مدرن. دستگیره، لولا و ریل کشوها را می‌توان مهم‌ ترین نوعی از یراق‌ آلات مبلمان دانست. در کنار این‌ها، پیچ‌ های دو سر رزوه، مهره‌های جوشی و خاردار و همچنین استوپ ها دیگر یراق‌ آلات پرکاربرد در زمینه تولید مبلمان را تشکیل می‌دهند.

ابزار مبل

دیگر ابزارها و وسایل مورد نیاز کارگاه های مبل سازی، دستگاه و ماشین‌ آلات مورد استفاده در کارگاه به حدود فعالیت‌ های انجام گرفته در کارگاه بستگی خواهد داشت. اما به طور معمول ابزارهای دستی عمومی مانند آچار و پیچ‌گوشتی، پیچ‌دستی (در تعداد و اندازه‌های مورد نیاز) و گیره، مغار و چکش، اره‌ های دستی، رنده دستی، میخ‌کش و انبر، سوهان، متر، و … از جمله ابزارهای دستی مورد نیاز هستند. هر چند واضح است که بخش اعظمی از فعالیت‌ های انجام گرفته در یک کارگاه مبل‌سازی نسبتا بزرگ به کمک دستگاه‌ها و ماشین‌آلات الکتریکی انجام می‌گیرد اما به همراه داشتن لوازم و ابزارهای دستی در کارگاه کاملا ضروری است؛ خصوصا پیچ‌دستی و گیره که برای چسباندن قسمت‌های مختلف مبلمان به یکدیگر کاربرد فراوانی دارد. بستن پیچ‌دستی نیز خود مهارتی است که با مرور زمان و کسب تجربه باید آن را فرا گیرید. بستن پیچ‌دستی در جهت اشتباه یا محکم کردن بیش از حد آن موجب وارد آمدن فشار بیش از حد به اسکلت مبل شده و می‌تواند تمام زحمات برش‌کاری و اتصالات اجرا شده را از بین ببرد. یا از طرف دیگر، به کمک مغار، چکش و اره دستی می‌توان اتصالات بسیاری را اجرا نمود.

 

پیچ دستی

 

کاربرد ابزار مبل و یراق آلات مبلمان

کاربردهای ابزار مبل و یراق آلات در مبلمان رابطه مستقیمی با نوع طراحی، کار آیی و کیفیت آن دارد. بعضی از آن‌ها بدون یراق آلات باکیفیت عملاً بی‌استفاده خواهند شد چراکه این ابزارها و یراق ها عمدتاً نقش اساسی را ایفا می‌کنند. در مبلمان ما از یراق ها در پایه‌ها، دسته‌ها، کلاف، برخی اوقات در زیبایی و… استفاده می‌کنیم. یراق در اصل از نوعی فلز ساخته می‌شود.

 

انواع ابزار مبل

دستگاه های برقی و بادی که شامل دستگاه های سی ان سی ، استوپ منگنه ، میخکوب ، سشوار های صنعتی ،دستگاه دکمه زن ، دستگاه لمسه زن می باشد.

تعمیر استوپ منگه

ابزار مبل سینا

انواع میخ بصورت تیپو ، تی ان و اسکا

انواع چسب بصورت اسپری ، چسب چوب و نواری

چسب اسپری

اسفنج با دانسیته های مختلف

اسفنج آذر

فنر بصورت پاکتی و زیگزاگ

فنر پاکتی

فوم سرد در ابعاد های مختلف

فوم سرد

گونی قرمز و سفید

گونی سفید

انواع پیچ ام دی اف

پیچ ام دی اف 5

لایکو معمولی و پشت موکتی

لایکو

نوار کش و نوار زیر مبلی

نوار کش

فرم یا اسپان باند

اسپان باند 50 گرم عرض 106

الیاف یا ویسکوز

الیاف

فیتیل یا نوار مغزی

نوار مغزی

انواع یراق آلات برای ساخت مبلمان مدرن اعم از یراق بارسلونایی ، امرگا ، یراق ساعتی ، یراق خلبانی ، یراق پاتریس و یا کلاف های فلزی

پلاتر ساعتی مکانیزیم بارسلونایی مکانیزیم تخت خواب شو

پایه مبلی که به دو صورت پایه فلزی و پایه پلاستیکی و یا چوبی از جنس خود مبل می باشد

پایه فلزی

لوازم لوکس و تزئینی مانند انواع زه های مبلی و یا دستگیره های مدرن

زه

لوازم خیاطی اعم از قیچی ، مل و نخ

نخ ترک

لوازم بسته بندی : نایلون حباب دار ، سلفون و یا فوم پلی اتیلن ، چسب نواری

سلفون نایلون حباب دار فوم پلی اتیلن

 

خرید ابزار مبل بصورت اینترنتی

ابزار مبل سینا این امکان را فراهم آورده است که مشتریان و خریداران گرامی با کمترین زمان ممکن خرید خود را با کیفیتی مناسب انجام دهند

همچنین مشاوران لوازم مبل سینا هم بصورت حصوری و هم بصورت تلفنی آماده پاسخگویی به سوالات مشتریان عزیز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید